Duże słoneczne projekty grzewcze są właściwym rozwiązaniem dla dekarbonizacji ciepłownictwa w Serbii, ponieważ kolektory słoneczne na ziemi są łatwe i tanie w instalacji, ale także dlatego, że Serbia ma wysokie nasłonecznienie na metr kwadratowy, według panelu na temat ciepła słonecznego jako elementu zrównoważonych miejskich systemów energetycznych w procesie transformacji energetycznej, który odbył się w ramach Pierwszej Dużej Konferencji na temat Energii Słonecznej w Serbii.
Ponadto, serbskie systemy ciepłownicze działają w raczej niskich temperaturach – a im niższa temperatura, tym lepsze wykorzystanie termicznej technologii słonecznej, powiedział Bojan Bogdanović, kierownik funduszu Renewable District Energy in the Western Balkans Fund (ReDEWeB) Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Bogdanović, który moderował panel, zauważył, że Serbia ma o 30% więcej słońca niż Dania, a koszty pracy i realizacji takich projektów są znacznie niższe, więc nie ma powodu, aby nie były one ekonomicznie opłacalne również w Serbii. Zauważył on, że Dania ma 1 GW zainstalowanej mocy w zakresie energii słoneczno-termalnej.
Powiedział on również, że pomimo dłuższego okresu zwrotu inwestycji w kolektory słoneczne, około 10-11 lat, energia produkowana w późniejszym okresie jest prawie darmowa. Uczestnicy panelu usłyszeli również, że kolektory słoneczne nie generują żadnych zanieczyszczeń powietrza.
Jeśli chodzi o jakość powietrza, zastosowanie odnawialnych źródeł energii w systemach ciepłowniczych zwiększa zdolność ciepłowni do przyłączania nowych użytkowników, co może być rozwiązaniem dla niektórych z najbardziej zanieczyszczonych miast w Serbii, gdzie duża liczba osób nadal korzysta z nieefektywnych technologii ogrzewania.
Miasto Pančevo jest pionierem w dziedzinie słonecznej technologii grzewczej w Serbii. Jego słoneczna instalacja termalna do ciepłej wody sanitarnej, która została uruchomiona w 2017 r. i rozbudowana o 55% w zeszłym roku, obecnie pokrywa 15% zużycia w mieście, powiedział Zoran Božanić, dyrektor techniczny wykonawczy w publicznym przedsiębiorstwie ciepłowniczym Pančevo, JKP Grejanje.
EBOiR pomaga teraz Pančevo w projekcie rozwoju nowego systemu słonecznej energii cieplnej, obejmującego 10 hektarów ziemi, który miałby sezonowy magazyn energii, gdzie ciepło wytworzone w miesiącach letnich byłoby przechowywane do wykorzystania w zimie.
Źródło: Balkan Green Energy News
Fot. Pixabay