Polski rząd wspiera hybrydowy projekt energii odnawialnej oparty na głębokim otworowym wymienniku ciepła (DBHE), którego pompy ciepła zasilane są przez fotowoltaikę. Ciepło wytwarzane przez ten obiekt będzie wykorzystywane do ogrzewania miejskiego.
Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Klimatu przedstawiły w ubiegłym tygodniu projekt wykorzystania fotowoltaiki i pomp ciepła do reaktywacji nieudanego projektu geotermalnego zlokalizowanego w Gminie Sękowa, w powiecie gorlickim, w województwie małopolskim, w południowej Polsce.
Projekt geotermalny, nazwany Sękowa GT-1, pierwotnie składał się z otworu o głębokości 3 km, a energia geotermalna, która miała być wydobywana z otworu, miała być wykorzystywana do ogrzewania miasta. „Oczekiwano, że woda geotermalna będzie miała temperaturę ok. 60 stopni Celsjusza i wydajność 40-70m3 na godzinę” – podał polski rząd w oświadczeniu. „W otworze nie znaleziono jednak wody o zakładanych parametrach”.
Po stwierdzeniu, że otwór nie nadaje się do użytku, naukowcy z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk wraz z innymi partnerami rozpoczęli badania, w jaki sposób można go odzyskać do innych celów i za najbardziej odpowiednie uznali zastosowanie głębinowego wymiennika ciepła (DBHE), który jest alternatywnym podejściem do wykorzystania energii geotermalnej. DBHE pozyskuje ciepło z energii geotermalnej o średniej głębokości do 3 km i stanowi wysokotemperaturowe źródło ciepła dla systemów geotermalnych pomp ciepła o średniej głębokości. Ciepło wytwarzane przez pompy ciepła może osiągać temperaturę do 90 stopni Celsjusza i być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń.
DBHE zastosowana w projekcie planowanym w Gminie Sękowa jest w stanie osiągnąć oczekiwaną temperaturę wody 60 stopni Celsjusza i dostarczyć ciepło do znajdujących się w pobliżu budynków oraz ośrodka rekreacyjnego wraz z basenem. Zapotrzebowanie na ciepło tego kompleksu szacowane jest na około 3768 gigadżuli rocznie. Instalacja fotowoltaiczna o powierzchni około 150m2 będzie wykorzystywana do zasilania pomp ciepła oraz pompy obiegowej DBHE. Nadmiar energii elektrycznej z macierzy będzie wprowadzany do sieci, gdy DBHE nie pracuje, a energia elektryczna z sieci będzie wykorzystywana, gdy system PV nie będzie dostarczał energii.
„Projekt ten jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ stale poszukujemy rozwiązań stabilizujących naszą sieć energetyczną w sytuacji, gdy do sieci wprowadzane są coraz większe ilości nieciągłej energii odnawialnej” – wyjaśnił polski rząd.
Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: PV Magazine
Fot. Pixabay
