Gmina Meudon we Francji stawia sobie za cel dostarczenie ogrzewania geotermalnego do 15 000 mieszkańców w dzielnicy Meudon-la-Forêt do 2026 roku. Aby to osiągnąć, gmina nawiązała współpracę z Engie Solutions, tworząc GeoMeudon.
Gmina Meudon i Engie będą udziałowcami GeoMeudon, spółki, która zajmie się budową i eksploatacją planowanego zakładu geotermalnego. Wykorzystanie energii geotermalnej, w połączeniu z pompą ciepła, spowoduje redukcję 17 700 ton CO2 rocznie i może zaspokoić 83% potrzeb grzewczych dzielnicy. Transformacja będzie wymagała również inwestycji w wysokości 36,8 mln euro.
Transformacja cieplna w Meudon rozpocznie się od demontażu kotła gazowego, który powinien rozpocząć się w 2023 roku. Zbiegnie się to z budową nowej pomocniczej kotłowni gazowej i głębokimi odwiertami geotermalnymi. Kotłownia Meudon-la-Forêt dostarcza obecnie gaz do 7600 domów poprzez 8-kilometrową sieć.
„Jesteśmy w pełnym przyspieszeniu transformacji energetycznej, podkreśla Florence de Pampelonne”, powiedział zastępca burmistrza (UDI) odpowiedzialny za środowisko. „Celem jest zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych. Jest to postęp ekologiczny, który umożliwia również stabilizację rachunku za ogrzewanie pośród gwałtownie rosnących cen energii . System ten jest więc efektywny pod każdym względem”.
Burmistrz Meudon Denis Larghero stwierdził również, że spodziewane oszczędności wynikające z zastosowania ciepła geotermalnego są znaczne i powinny zmniejszyć rachunki o 25% do 40%.
Źródło: think geoenergy
