Wielokrotnie nagradzany system ciepłowniczy, wykorzystujący pierwszą w Wielkiej Brytanii na dużą skalę, wysokotemperaturową wodną pompę ciepła, został oficjalnie uruchomiony w Glasgow.
Będący częścią projektu rewitalizacji o wartości 250 milionów funtów, przełomowy system ciepłowniczy został zamówiony przez radę hrabstwa West Dunbartonshire w 2019 roku, we współpracy z firmą Star Renewable Energy (dział ogrzewania odnawialnego Star Refrigeration) i deweloperami Vital Energi. System energii odnawialnej zapewni niedrogie niskoemisyjne ogrzewanie i ciepłą wodę dla około 1200 domów i firm w całej dzielnicy.
System ciepłowniczy Queen’s Quay wykorzystuje pionierską technologię pomp ciepła do pozyskiwania zimnej wody z rzeki Clyde z prędkością 125 l/sek. Dwie amoniakalne pompy ciepła o mocy 2,65 MW podnoszą temperaturę wody rzecznej z 6-12°C do 80°C. Gorąca woda jest następnie dostarczana przez 2,5-kilometrową sieć rur do ogrzewania budynków mieszkalnych i komercyjnych na terenie 23-hektarowego osiedla.
„Wodne pompy ciepła mają niezwykły potencjał do zastosowania w całej Wielkiej Brytanii dzięki pozyskiwaniu ciepła z rzek, kanałów i linii brzegowej” – powiedział Dave Pearson, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w grupie Star Refrigeration.
„W obliczu zakazu ogrzewania gazowego w nowych domach, który wejdzie w życie w 2025 roku, wielu deweloperów i władz lokalnych jest zainteresowanych badaniem opcji niskoemisyjnych. Aby zachęcić do ich stosowania, potrzebujemy połączonej i motywującej polityki energetycznej Wielkiej Brytanii, która zapewni ekonomiczne wsparcie dla programów energii odnawialnej”.
Zainspirowane sukcesem projektu Queen’s Quay, wiele władz lokalnych poszukuje obecnie możliwości inwestowania w systemy ciepłownicze na dużą skalę. Star Renewable Energy i Vital Energi informują, że obecnie współpracują z wieloma klientami, aby pomóc im w realizacji ich wizji i opracowaniu kolejnych projektów pomp ciepła w Wielkiej Brytanii.
System ogrzewania miejskiego Queen’s Quay został ostatnio wyróżniony przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), otrzymując tytuł Miasta Pomp Ciepła Roku.
Źródło: coolingpost.com
Fot. Pixabay