Hiszpańska Grupo Hunosa zakończy wkrótce prace nad nowym geotermalnym projektem ciepłowniczym wykorzystującym wodę kopalnianą w Asturii.
Prace nad geotermalną siecią ciepłowniczą z odwiertu geotermalnego w Fonzón położonego w północnej Hiszpanii zakończą się w marcu 2021 roku. Projekt jest realizowany przez Grupę Hunosa, działającą w branży energetycznej i górniczej. W obszarze energii Hunosa jest właścicielem elektrociepłowni i realizuje projekty z zakresu energii odnawialnej.
Prace nad instalacją sieci geotermalnej, która wychodząc z odwiertu Fondón, doprowadza ciepło i gorącą wodę do różnych obiektów publicznych i domów w dzielnicy La Felguera, zakończą się na początku marca – poinformowały w czwartek firmy Hunosa i Rada Miasta Langreo.
Niedawno odbyła się wizyta, w której udział wzięli: Minister Przemysłu, Zatrudnienia i Promocji Gospodarczej, Enrique Fernández; Prezes Grupy Hunosa, Gregorio Rabanal; Burmistrz Langreo, Carmen Arbesú.
Prace nad geotermalną siecią ciepłowniczą wykorzystującą wodę z odwiertu Fondón, w Langreo, stanowią drugi projekt geotermalny oparty na wodzie kopalnianej promowany przez Grupę Hunosa. W Mieres, sieć ciepłownicza Pozo Barredo zapewnia ogrzewanie w wielu budynkach publicznych i prywatnych.
Prace, które rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a ich przewidywany termin zakończenia to 1 marca, mają budżet w wysokości 2 mln euro i są wspierane przez Unię Europejską oraz rząd, które finansują projekt (2,3 mln euro całkowitej inwestycji) kwotą 1,1 mln euro.
Obejmuje on budowę sieci ciepłowniczej w celu zaspokojenia zapotrzebowania na ogrzewanie i ciepłą wodę w budynkach wokół Pozo Fondón i La Felguera, dzięki geotermalnemu wykorzystaniu pompowanej wody kopalnianej. W pierwszej fazie trzy szyby zostaną zmodernizowane w celu umieszczenia w nich geotermalnej elektrowni o mocy cieplnej 1,5 MW.
Źródło: Think Geoenergy
Fot. Pixabay
