Na potrzeby planowanego projektu geotermalnego ogrzewania miejskiego, miasto Aarhus w Danii ubiega się o wsparcie ze strony rządu duńskiego w postaci lepszych warunków ramowych dla rozwoju.
W ubiegłym tygodniu miasto Aarhus w Danii przyjęło Dana Jørgensena, duńskiego ministra ds. energii. Jego wizyta miała na celu zapoznanie się z projektem geotermalnym gminy, którego ambicją jest dostarczanie mieszkańcom Aarhus zielonego ogrzewania komunalnego z wykorzystaniem ciepłej wody z metra. Jednakże projekt ten wymaga pomocy ze strony rządu w Kopenhadze, jeśli ma stać się rzeczywistością, dlatego też minister przybył do Aarhus, aby dowiedzieć się więcej.
Gmina Aarhus ma ambicję stworzenia największej w Europie geotermalnej elektrowni, która po ukończeniu może pokryć 20 procent zapotrzebowania na ciepło w Aarhus – co odpowiada 36 000 gospodarstw domowych.
Wizyta Ministra Energetyki w Aarhus odbywa się tuż przed rozpoczęciem przez partie parlamentarne zbliżających się negocjacji energetycznych. Ponadto strony porozumienia klimatycznego zobowiązały się wzajemnie do przyjrzenia się warunkom ramowym dla geotermalnego ciepłownictwa komunalnego. Negocjacje będą ważne dla tego, czy projekt w Aarhus może zostać ukończony.
Burmistrz Jacob Bundgsgaard z niecierpliwością oczekuje na przedstawienie ministrowi pracy gminy. “Jest to forma energii, która ma potencjał do wykorzystania w dużych częściach Danii jako nieodzowny element przyszłego zaopatrzenia w energię. A w Aarhus chcemy przejąć inicjatywę i postawić pierwsze kroki w tym bardzo ambitnym i zielonym projekcie. Dlatego też mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się również wyjaśnić warunki ramowe dla energii geotermalnej”, mówi burmistrz.
Odnawialne źródło zielonej energii
Jedną z korzyści płynących z energii geotermalnej jest to, że jest ona niewyczerpanym, odnawialnym źródłem zielonej energii. Energia geotermalna jest niezależna od dnia, nocy, wiatru i pogody.
Jedną z wielkich zalet energii geotermalnej jest to, że jest ona niewyczerpanym, odnawialnym źródłem zielonej energii cieplnej. Energia geotermalna jest niezależna od dnia, nocy, wiatru i pogody.
“W gminie Aarhus wierzymy bardzo mocno w energię geotermalną, jako ważne zielone źródło energii. Nie mamy wątpliwości, że inwestowanie w tę technologię jest właściwe dla Danii. Dlatego też jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że mamy możliwość przekazania tej wiedzy ministrowi przed rozpoczęciem negocjacji energetycznych, dzięki czemu zapewniamy warunki ramowe, które promują tę formę energii”, mówi Bünyamin Simsek, radny ds. technologii i środowiska gminy Aarhus.
Źródło: Think Geoenergy
Fot. Pixbabay
