Komisja Europejska opublikowała dziś trzy rekomendacje z zaleceniami dla państw członkowskich UE w celu pomocy poszczególnym krajom w przejściu na czystą energię.
Powodem opublikowania rekomendacji jest postawianie wydajności energetycznej na pierwszym miejscu w kwestii koniecznych do zrealizowania celu UE. Komisja argumentuje to najprostszym sposobem oszczędzania pieniędzy dla konsumentów i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Dla przypomnienia UE wyznaczyła wiążące cele ograniczenia zużycia energii poprzez poprawę efektywności energetycznej do 2030 r. o co najmniej 32,5% w porównaniu ze scenariuszem „normalnej działalności” (‘business as usual’).
Rekomendacje zawierają szczegółowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące sposobu wdrażania dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Rekomendacje dotyczą praktycznego obowiązku oszczędzania energii na okres 1.01.2021-31.12.2030, zmienionych przepisów odnoszących się do pomiaru i rozliczenia energii cieplnej, wydajności w zakresie ogrzewania i chłodzenia.
Co istotne, państwa członkowskie są zobowiązane do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania zmienionej dyrektywy do 25 czerwca 2020 r., a do nowych przepisów dotyczących indywidualnego pomiaru i rozliczeń do 25 października 2020 r.
Trzy przyjęte rekomendacje to:
- Rekomendacja w sprawie transpozycji obowiązku oszczędzania energii wraz z załącznikiem,
- Rekomendacja w sprawie wdrożenia nowych przepisów dotyczących pomiaru i rozliczeń wraz z załącznikiem,
- Rekomendacja w sprawie treści kompleksowej oceny możliwości skutecznego ogrzewania i chłodzenia wraz z załącznikiem.
Źródło: KE
Fot. Pixabay