1 lipca br. prezydencję w Radzie UE objęły Niemcy. Jako doświadczeni negocjatorzy będą zajmować się finalizacją prac m.in. na Wieloletnimi Ramami Finansowymi na lata 2021-2027.
W opinii przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen początek niemieckiej prezydencji nastąpił w kluczowym momencie, ponieważ kolejne półrocze w dużym stopniu wpłyną na przyszłość UE. Warto w tym kontekście podkreślić, że przewodnicząca KE pochodzi właśnie z Niemiec.
„Musimy nie tylko przezwyciężyć kryzys, ale także chcemy i musimy odważnie podążać ścieżką modernizacji Unii Europejskiej” – powiedziała na konferencji prasowej. „Najważniejsze wyzwania Europy przed kryzysem pozostaną takie same po zakończeniu kryzysu: zmiany klimatu, cyfryzacja i pozycja Europy na świecie”.
Przypomniała o pilnym zadaniu polegającym na wypracowaniu porozumienia w sprawie instrumentu Next GenerationE U i długoterminowego budżetu UE w Radzie Europejskiej, mówiąc, że kryzys „wyznacza tempo”.
Von der Leyen zauważyła również, że priorytety niemieckiej prezydencji i priorytetowe projekty przyjęte przez Komisję były w pełni dostosowane – od zmiany klimatu po cyfryzację do odporności – są w pełni kompatybilne.
Źródło: KE
Fot. KE