Podczas odbywającego się w Davos Światowego Forum Ekonomicznego globalni liderzy debatowali m.in. na temat kwestii związanych z gospodarką i klimatem. Dyskusja w tym zakresie skupiona była głównie na nowej inicjatywie KE – Europejskim Zielonym Ładzie.
Poniżej znajdą Państwo przemówienie przewodniczącej KE, Ursuli von der Leyen:
„Komisja Europejska przedstawiła jako swoją kluczową inicjatywę Europejski Zielony Ład. Europa ma więc być pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r. i zrobi wszystko, co w jej mocy, aby umożliwić realizację niezbędnych w tym zakresie inwestycji i innowacji.
Pieniądze europejskie, współfinansowanie krajowe, inwestycje prywatne, silnie wspierane przez Europejski Bank Inwestycyjny stworzą zieloną falę inwestycji. W ubiegłym miesiącu 44 największych inwestorów w Europie, wezwało UE do jak najszybszego wprowadzenia w życie neutralności klimatycznej. Oni chcą tego prawa. Mówią, że da im to pewność, rozliczalność i rzetelność, których potrzebują do planowania długoterminowych inwestycji.
Europejski Zielony Ład to nasza nowa strategia wzrostu. Nowością i różnicą w stosunku do obecnego modelu opartego na paliwach kopalnych jest to, że będziemy wspierać wzrost, który polega na dawaniu planecie więcej niż się jej odbiera. Tak ekonomiści nazywają model wzrostu regeneracyjnego. Europa jako pierwszy gracz na rynku, ma przewagę i ma zamiar ją wykorzystać. Nasz sojusz baterii, inteligentne sieci, zielona energia wodorowa, morska energia wiatrowa, czysta stal i dekarbonizowany gaz stworzą innowacje i miejsca pracy. Ale nie ma sensu ograniczać emisji gazów cieplarnianych na naszym podwórku, jeśli zwiększymy import CO2 z zagranicy. To nie tylko kwestia klimatu, to także kwestia uczciwości. Jest to kwestia uczciwości wobec naszych firm i naszych pracowników. Będziemy chronić ich przed nieuczciwą konkurencją. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest mechanizm podatku granicznego od węgla.
Wolę jednak zachęcić naszych partnerów handlowych, aby współpracowali z nami na rzecz poprawy klimatu. Tu przykładem jest Kalifornia, która wdrożyła systemem handlu emisjami. Widoczne są także pierwsze kroku Chin w tym zakresie. Mogą to być bowiem pierwsze kroki w kierunku równych szans. Jest to przykład nowych nowoczesnych ram międzynarodowych, których wszyscy potrzebujemy.
Ale w zamian prosimy o sprawiedliwość. Mamy wiele do zaoferowania. Jesteśmy największym jednolitym rynkiem na świecie. Jesteśmy jedną z trzech największych gospodarek. Jesteśmy największym źródłem i celem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Mamy ponad 80 umów o wolnym handlu i ponad 700 międzynarodowych umów gospodarczych.
Wszystkie te umowy dotyczą nie tylko handlu: są platformami do kształtowania i wykorzystania globalizacji. I są motorem do budowania wspólnych rozwiązań dla wyzwań, takich jak zmiany klimatu czy digitalizacji”
Źródło: KE
Fot. KE