1 stycznia Chorwacja objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Będzie tę funkcję sprawować przez kolejne pół roku – do 30 czerwca – aż do przekazania pałeczki Niemcom.
Chorwacja po raz pierwszy pokieruje pracami Rady Unii Europejskiej. Wyzwaniem w tym kontekście będą prace związane z nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi na lata 2021-2027. Na motto swojej prezydencji wybrała hasło: „Silna Europa w świecie wyzwań”.
Nas wstępie warto podkreślić, że okres chorwackiej prezydencji przypada na czas wielkich zmian w UE związanych z początkiem nowego cyklu instytucjonalnego i legislacyjnego (m. in. rozpoczęcie kadencji nowej Komisji Europejskiej), a także w czasie wyzwań wynikających z Brexit’u. Nowa prezydencja będzie również dążyć do osiągnięcia kompleksowego porozumienia w celu umożliwienia terminowego wdrożenia wszystkich polityk i programów Unii oraz dalszego budowania Europy tak silnej, jak to możliwe, w ciągle zmieniającym się i trudnym świecie.
Priorytety chorwackiej prezydencji
W opublikowanym programie prezydencji Chorwacja zwraca uwagę na 4 istotne obszary. Hasła z nimi związane to:
- Europa, która się rozwija – Działania w tym zakresie związane są z wyzwaniami stojącymi przed UE tj. rewolucją cyfrową, przyspieszoną globalizacją oraz postępującymi zmianami demograficznymi. Kluczowe w tym zakresie będzie pogłębianie jednolitego rynku, zachęcanie do cyfryzacji, inwestycji w badania i innowacje, zwiększenie dostępności wysokiej jakości kształcenia oraz rozwijanie nowych umiejętności dostosowanych do przyszłych miejsc pracy.
- Europa, która łączy – Zadaniami w tym zakresie będzie wsparcie polityki wzmacniającej łączność infrastrukturalną Unii, przede wszystkim poprzez edukację, kulturę i sport.
- Europa, która chroni – Prezydencja chorwacka skoncentruje się także na dalszym tworzeniu Unii jako przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, opartej na wspólnych wartościach, demokracji i praworządności.
- Europa, która się liczy – Prezydencja chorwacka będzie dążyć do kontynuacji wiarygodnej i skutecznej polityki rozszerzenia, jako inwestycji w stabilność i bezpieczeństwo, a także dalszego rozwoju gospodarczego i synergii na kontynencie europejskim.
Działania w zakresie ochrony klimatu
Zmiany klimatu, degradacja środowiska i utrata różnorodności biologicznej to jedne z największych wyzwań współczesnego świata. Prezydencja chorwacka rozpocznie zatem kompleksowe dyskusje na temat głównych inicjatyw Europejskiego Zielonego Ładu. Będzie ona kontynuowała debatę na temat przejścia na zasobooszczędną, niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym. Będzie również działać na rzecz wzmocnienia odporności na zmiany klimatu i zachowania różnorodności biologicznej. Szczególny nacisk zostanie położony na jakość powietrza oraz zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi.
Działania w zakresie zachowania konkurencyjności
Konkurencyjny jednolity rynek jest podstawową gwarancją rozwoju potencjału europejskich przedsiębiorców i ochrony interesów konsumentów. Wydajność gospodarki europejskiej można zwiększyć, usprawniając wdrażanie istniejących przepisów dotyczących jednolitego rynku, upraszczając prawodawstwo i ograniczając nadmierną regulację rynku. Szczególny nacisk w działaniach prezydencji chorwackiej zostanie więc położony m. in. na rozwój długoterminowej strategii zrównoważonej polityki przemysłowej UE, dostosowanej do wymogów ery cyfrowej.
Działania w kwestii energii
Synergie są jednym z najważniejszych warunków funkcjonowania jednolitego rynku UE oraz osiągnięcia spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej między państwami członkowskimi. Aby uwolnić pełny potencjał tego rynku i zminimalizować różnice w jakości i dostępności infrastruktury, należy poprawić synergie m. in. w sektorze energetycznym, uwzględniając jednocześnie potrzebę ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.
Chorwacja jest po Finlandii trzecim państwem z grupy sprawującej prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Kolejną grupę państw otwierać będą Niemcy (Niemcy – lipiec-grudzień 2020, Portugalia – styczeń-czerwiec 2021, Słowenia – lipiec-grudzień 2021).
Źródło: eu2020.hr
Fot. eu2020.hr