Zapraszamy do pobrania i lektury najnowszego raportu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie pt. “Ciepłownictwo bez środków na transformację. Głównym powodem stan prawa i praktyka regulacyjna”.
Ciepłownictwo systemowe jest najpowszechniejszą formą zaopatrzenia w ciepło dla celów bytowych. Jest jednocześnie najbardziej „regulowanym” obszarem prowadzenia działalności gospodarczej w szeroko rozumianym sektorze energetycznym.
Najważniejszymi elementami regulacji są rozwiązania prawne oraz tzw. praktyka regulacyjna związana z ustalaniem taryf na ciepło. Od rezultatu regulacji w zakresie taryf zależało do tej pory przede wszystkim bezpieczeństwo dostaw ciepła dla ponad 40% gospodarstw domowych, bo tak duża część społeczeństwa korzysta z usług sektora ciepłownictwa systemowego. Ale dzisiaj takie podejście do regulacji już nie wystarczy.
Obecna i przyszła polityka regulacyjna powinna sprostać wyzwaniom stawianym przed tym sektorem wynikającym z obowiązującej polityki energetyczno-klimatycznej UE i pozwolić na osiągnięcie sukcesu w realizacji celów Polityki Energetycznej Polski, w tym w walce o czyste powietrze na poziomie krajowym.
Ogrom zadań, przed którym stoi dzisiaj polskie ciepłownictwo, wymaga odpowiedniej kondycji ekonomicznej przedsiębiorstw ciepłowniczych. Niestety, na tym polu sytuacja sektora ciepłowniczego daleko odbiega od normalności, co budzi poważne zaniepokojenie zarówno kadry zarządzającej przedsiębiorstwami , jak i ich właścicieli, oraz od pewnego czasu również administracji centralnej.
Najnowszy raport IGCP analizuje kondycję branży ciepłowniczej, stojące przed nią wyzwania oraz stawia diagnozę tego co stoi na przeszkodzie jej udanej transformacji. Zapraszamy do lektury:
POBIERZ RAPORT CIEPŁOWNICTWO BEZ ŚRODKÓW NA TRANSFORMACJĘ