15 stycznia Komisja Europejska uruchomiła konsultacje publiczne przedstawionego przez Litwę planu reformy oraz rozwoju rynku energii elektrycznej.
Celem tych konsultacji jest uzyskanie opinii na temat środków zaproponowanych przez Litwę w przekazanych przez nią do KE planie reform. Państwa i strony zainteresowane, które wezmą udział w konsultacjach powinny rozważyć, czy środki zaproponowane przez Litwę realnie przyczynią się do usunięcia istniejących zakłóceń regulacyjnych i niedoskonałości rynku. Termin składania stanowisk w ramach konsultacji upływa 31 stycznia br.
W kontekście planowanej reformy warto również wspomnieć, że pozostałe państwa członkowskie UE również są zobowiązane do przyjęcia środków zmierzających do wyeliminowania możliwych zakłóceń na rynku energii. W opracowywanych przez nich planach musi się także znaleźć harmonogram realizacji reform.
Komisja bowiem uznała, że rynki mogą zapewnić odpowiednią ilość i rodzaj mocy wytwórczych w celu zaspokojenia potrzeb użytkowników wyłącznie, jeśli są uprzednio dobrze zaprojektowane, wolne od zakłóceń regulacyjnych i wystarczająco zintegrowane z siecią elektryczną w UE.
To właśnie w celu spełnienia wymienionych wymogów Litwa podjęła inicjatywę przeprowadzenia reformy rynków energii elektrycznej. Mechanizmy zdolności wytwórczych będą wprowadzane wyłącznie w celu rozwiązania pozostałych problemów, których nie można rozwiązać poprzez zwykłe usunięcie zakłóceń.
Plan przekazany przez Litwę do Komisji Europejskiej mogą Państwo znaleźć tutaj.
Źródło: KE
Fot. KE