To za jej sprawą młodzież ze szkół w 98 krajach świata poszła na wagary. 16-letnia inicjatorka akcji nie tylko nie poniosła za to kary, ale, być może, otrzyma jeszcze nagrodę. Nie byle jaką, bo Pokojową Nagrodę Nobla.
Szwedka Greta Thunberg ma okrągłą, dziecinną buzię, długie warkocze jak Pippi Langstrumpf oraz władzę nad dziećmi na całym świecie. To na jej wezwanie 15 marca na ulicach miast całego świata pojawili się młodzi demonstranci z transparentami „Strajk szkolny dla klimatu”. W ten sposób przyłączyli się do akcji w obronie środowiska naturalnego, którą Greta zainicjowała w sierpniu2018 roku. Dziewczynka postanowiła wtedy zaprotestować przeciw polityce szwedzkiego rządu, który,jej zdaniem, nie reagował na postępującą degradację klimatu. Jej efektem była wywołana upałami fala pożarów, które pochłonęły dziesiątki tysięcy hektarów lasów w ojczyźnie Grety.
Dziewczynka co piątek, zamiast iść do szkoły, szła pod siedzibę parlamentu w Sztokholmie, gdzie rozwijała transparent „Strajk szkolny dla klimatu”. Wkrótce dołączyli do niej coraz liczniej rówieśnicy, a dzięki nagłośnieniu w mediach społecznościowych takie akcje miały miejsce w kolejnych krajach. Greta jest od tego czasu zapraszana na najważniejsze wydarzenia związane z ochroną środowiska. – Ciągle mówicie o zielonym, zrównoważonym rozwoju, tylko dlatego, że boicie się utraty popularności. Ciągle mówicie, żebyśmy szli do przodu, stosując te same metody, które doprowadziły do tego chaosu, nawet jeśli jedyną rozsądną rzeczą jest pociągnięcie za hamulec bezpieczeństwa – mówiła do uczestników szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach w grudniu ub.r.
Jeśli nie zrobimy nic by zatrzymać zmiany klimatu, może to stać się powodem wojen, konfliktów i kryzysów uchodźczych.
I chociaż zapewnia, że robi to co robi nie dla osobistej popularności, to o spotkanie z dziewczynką zabiegają najważniejsi politycy na świecie. Być może niebawem jej popularność jeszcze wzrośnie – została bowiem zgłoszona jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. – Zaproponowaliśmy kandydaturę Grety Thunberg, ponieważ jeśli nie zrobimy nic by zatrzymać zmiany klimatu, może to stać się powodem wojen, konfliktów i kryzysów uchodźczych – powiedział jeden z nominujących nastolatkę Freddy André Øvstegård.
fot. Garry Knight/Flickr
E-mail: a.klim@nowoczesnecieplownictwo.pl