Dobiega końca realizacja dwóch dużych zadań inwestycyjnych w ECO, będących częścią szerszego projektu gazowego. Dzięki oddanym do użytku kotłom gazowym spadnie emisja CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza.
Montowane obecnie w GK ECO jednostki gazowe są przystosowane do współspalania w nich wodoru.
W Żarach została uruchomiona i przekazana do eksploatacji kotłownia gazowa o mocy 5,5 MW. Kotłownia została wykonana przez ECO Serwis – spółkę z GK ECO specjalizującą się w realizacji zadań remontowych i inwestycyjnych.
– Obiekt kotłowni wraz z nowoczesnym kotłem kondensacyjnym firmy Loss-Bosch zlokalizowany został w pobliżu istniejącej kotłowni węglowej przy ul. Fabrycznej. Jest technologicznie połączony zarówno z nowym układem kogeneracyjnym, jak i z istniejącymi kotłami węglowymi. Zrealizowana inwestycja pozwoli na stopniowe ograniczanie produkcji ciepła z węgla dla systemu ciepłowniczego miasta Żary, na rzecz zdecydowanie mniej emisyjnego paliwa gazowego – mówi Mirosław Romanowicz, członek zarządu ECO ds. operacyjnych.
– Nowe źródło pozwoli na płynne dostosowanie pracy jednostek wytwórczych do sytuacji ekonomicznej na rynku paliw, poprawi elastyczność wytwarzania ciepła oraz ułatwi współpracę nowego układu kogeneracyjnego z miejskim systemem ciepłowniczym – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO ds. ekonomicznych.
Zrealizowana w Żarach inwestycja jest pierwszą z całego programu zwiększenia wykorzystania paliwa gazowego w systemach ciepłowniczych GK ECO. Kolejnym źródłem ciepła, które doposażone zostało w nowy kocioł to ciepłownia systemowa z Kętach. To gazowy kocioł kondensacyjny Loss-Bosch o mocy 2,7 MW.
– Budowa realizowana jest siłami własnymi Oddziału Śląskiego ECO przy udziale podwykonawców zewnętrznych dla robót kubaturowych i specjalistycznych – mówi Mirosław Romanowicz – Dodatkowo w ciepłowni w Kętach trwają prace nad ponownym uruchomieniem zainstalowanego tam kotła gazowego Babcock. Cały projekt realizowany w Kętach ma za zadanie dostosowanie mocy źródła do rzeczywistych potrzeb odbiorców, znaczne ograniczenie emisji CO2, poprawę sprawności wytwarzania oraz zastąpienie nowymi jednostkami mocno wysłużonego kotła WR-25.
Oba zamierzenia inwestycyjne są pierwszymi z całego portfela projektów gazowych ECO, które obejmą także źródła w Kluczborku, Opolu i Jelczu Laskowicach.
– Nadrzędnym celem wszystkich zamierzeń inwestycyjnych GK ECO jest ograniczanie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększenie elastyczności wytwórczej poprzez dywersyfikację paliwową – mówi Paweł Krawczyk. – Dzięki realizowanym obecnie projektom w kolejnych latach możliwa będzie dalsza konwersja źródeł ciepła GK ECO poprzez zabudowę układów kogeneracyjnych – dodaje członek zarządu ds. ekonomicznych ECO.