W piątek (30 grudnia 2022 r.) na terenie elektrociepłowni Tiefstack rozpoczęto pierwszy odwiert pod podziemny magazyn ciepła. Nadwyżki ciepła odpadowego z regionalnych zakładów przemysłowych i zakładów utylizacji odpadów będą tam latem magazynowane głęboko pod ziemią. Hamburger Energiewerke testuje przydatność hamburskich podziemi dla tej technologii. Jeśli testy wypadną pomyślnie, zakład zostanie uruchomiony w 2024 roku.
„Wprowadzamy w życie kolejną część transformacji energetycznej Hamburga poprzez wiercenie pod magazyn ciepła w warstwie wodonośnej” – powiedział Jens Kerstan, członek Bundesratu. Zamiast pozwalać na niewykorzystywanie ciepła odpadowego latem, magazyn ułatwi jego wykorzystanie zimą jako neutralnego dla klimatu ogrzewania miejskiego. „Skutki wojny na Ukrainie są dla nas bolesnym przypomnieniem, że niemieckie zaopatrzenie w energię musi być w stanie działać samodzielnie” – dodał. Hamburg czyni postępy, a publiczni dostawcy energii przyczyniają się do tego dzięki takim projektom jak instalacja wodnego akumulatora ciepła.
Zbiornik ciepła pozwoli zaoszczędzić 1.400 ton CO2
Szacowana zdolność magazynowania 2,6 megawatów i pięć gigawatogodzin rocznie może pomóc zaoszczędzić około 1400 ton emisji CO2. Zbiornik wodonośny zostanie umieszczony pod ziemią w termicznie wodonośnych warstwach piaskowca. Do wykonania odwiertów pomocniczych i produkcyjnych na terenie Tiefstack potrzebne są dwa otwory o głębokości 1300 metrów. Nad ziemią ma powstać centrum techniczne z podłączeniem do sieci ciepłowniczej. W celu sprawdzenia produkcji przeprowadzone zostaną testy każdego odwiertu.
Ogrzewanie neutralne dla klimatu w parku energetycznym Tiefstack
Warstwa wodonośna jest częścią Parku Energetycznego Tiefstack, który ma na celu zastąpienie ostatniej elektrowni węglowej w Hamburgu do 2030 roku różnymi neutralnymi dla klimatu rozwiązaniami grzewczymi. Należą do nich np. wodne pompy ciepła, które pozyskują ciepło z rzek Norderelbe i Bille oraz ciepło odpadowe z huty miedzi Aurubis. Istniejąca elektrociepłownia Tiefstack zostanie przestawiona na gaz ziemny lub zrównoważoną biomasę, aby zabezpieczyć dostawy w godzinach szczytu. Planowany akumulator ciepła w warstwie wodonośnej zalicza się do projektów Północnoniemieckiego Reallaboru (NRL) mających na celu przetestowanie nowych sposobów osiągnięcia neutralności klimatycznej, który jest realizowany wspólnie z Uniwersytetem Technicznym w Hamburgu i Uniwersytetem Christiana Albrechta w Kilonii. Projekt jest finansowany przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu.