Spółka Veolia Energia Warszawa, która administruje stołeczną siecią ciepłowniczą, nie daje gwarancji, że tej zimy rurociągi dadzą radę niskim temperaturom. Na początku roku doszło do serii awarii, m.in. na Pradze Północ i Mokotowie. Przerwy w dostawie ogrzewania w różnych częściach miasta zdarzały się nawet w odstępie kilku godzin. Veolia zapewnia jednocześnie, że instalacje w minione wakacje przeszły przegląd, a na mróz, który powodował usterki w styczniu i lutym, spółka nie ma wpływu.
„Od tamtej pory też usuwaliśmy usterki w różnych dzielnicach” – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie rzecznik Veolii Aleksandra Żurada. „Ten krótki okres od maja do września pozwala nam, by sprawdzić instalacje i infrastrukturę. Nasz nowoczesny system pozwala na to, aby w pierwszej kolejności typować te odcinki sieci, które mogą być problematyczne. Trwają remonty i modernizacje” – zaznacza.
Czy naprawy przyniosą zamierzony efekt, dowiemy się już niedługo, bo jak podkreśla Żurada, sezon grzewczy trwa. „Na węzłach ciepłowniczych w budynku mamy zainstalowane urządzenie potocznie nazywane „pogodynką”. Daje ono dopływ ciepła przy ustalonej z klientem, zazwyczaj administratorem budynku temperaturze. Zazwyczaj jest to 12 stopni” – tłumaczy rzeczniczka Veolii.
„Nie ma systemów ciepłowniczych, które są bezawaryjne” – mówi Żurada. „Wszystko się zużywa. Podobnie jak samochód potrzebuje przeglądu, tak i sieć ciepłownicza potrzebuje przeglądów i modernizacji. Veolia co roku w okresie remontowym realizuje przegląd, remonty i modernizacje” – dodaje.
Ubiegłej zimy w Warszawie doszło do serii poważnych awarii ciepłowniczych, m.in. na Pradze Północ oraz na Mokotowie. Szczególnie ucierpieli mieszkańcy ulicy Jagiellońskiej, gdzie w ciągu kilku dni wykryto usterki w trzech miejscach. Według dostawcy, powodem była różnica temperatur, która rozsadziła rury.
Warszawska sieć ciepłownicza to ponad 1,8 tys. km rurociągów, które w więcej niż w połowie zostały już wymienione na znacznie mniej podatne na awarie rurociągi zbudowane z rur preizolowanych – mówił w lutym tego roku doc. dr inż. Paweł Skowroński z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Według eksperta, problem stanowią m.in. rury ze słabej jakościowo stali.
Źródło: Polskie Radio RDC
Fot. Veolia