To będzie rekordowy rok w walce o czyste powietrze we Wrocławiu. Miasto w zasobie komunalnym planuje wymienić 1400 „kopciuchów” w 115 budynkach. Kolejne ponad 2 tys. pieców ma zostać zlikwidowane w ramach programu KAWKA Plus. Koszt tych działań to ok. 80 mln złotych.
Z nowym rokiem w kolejnych 100% gminnych kamienicach ruszają prace przy likwidacji pieców. Zarządcy tych nieruchomości, niemal każdego tygodnia, ogłaszają kolejne przetargi i podpisują umowy z firmami budowlanymi.
„Nasz cel to przyłączenie do sieci 115 budynków komunalnych i likwidacja 1400 pieców w zasobie komunalnym, przede wszystkim w Śródmieściu i na Starym Mieście. Dodatkowo zakładamy, że do KAWKI wpłynie 2 tys. wniosków. W sumie w 2021 z mapy miasta powinno zniknąć 3,5 tys. „kopciuchów”– podkreślił na specjalnej konferencji prasowej Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.
„Poprawa jakości powietrza we Wrocławiu to nasza wspólna sprawa. Oferujemy mieszkańcom najlepszy w Polsce program wsparcia w wymianie pieców, pomoc doradców energetycznych, ulgi w czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Ale też przypominamy, że od 2024 roku palenie w piecach najgorszej jakości będzie karane, zgodnie z uchwałą antysmogową” – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Miasto z jednej strony likwiduje „kopciuchy” w zasobie 100% gminnym, z drugiej zachęca najemców, by sami zainteresowali się wymianą ogrzewania na ekologiczne. Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkańców, których adresy nie znajdują się na mapie podłączeń do sieci ciepłowniczej.
„Samodzielna wymiana pieca to dla najemcy komunalnego bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim może dostać pieniądze z miasta i zrefundować wszystkie koszty, następnie otrzyma zwolnienie i ulgi w czynszu oraz dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo może wymienić piec szybciej, niż zrobi to miasto i może sam zdecydować, jaki rodzaj ogrzewania zastosuje” – wyliczył Rafał Guzowski.
Nawet 15 tys. złotych – tyle można otrzymać w 2021 r. na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż to ostatni rok z maksymalną kwotą dotacji. W kolejnych latach dopłata od miasta będzie coraz niższa.
„Zmieniamy nieco barwy naszej akcji – z niebieskich na czerwone, żeby zaznaczyć, że to ostatni moment na uzyskanie maksymalnej dopłaty do wymiany pieca. Będziemy o tym przypominać w różnych formach, choćby poprzez tak wyklejone tramwaje i autobusy, ale także listy do mieszkańców czy bezpośrednie wizyty” – wyjaśniła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.
Źródło: CIRE, UM Wrocław
Fot. Pixabay