Chorwacja przygotowuje swój pierwszy program dotacji dla pomp ciepła, które wykorzystują wodę morską do ogrzewania i chłodzenia. Profesor Neven Duić mówi, że technologia ta może być stosowana na całym wybrzeżu Adriatyku i dla budynków zlokalizowanych w pobliżu rzek i jezior.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Funduszy UE wyda publiczne wezwanie do końca miesiąca na wykorzystanie temperatury morza w celu zapewnienia ogrzewania i chłodzenia. Projekt odnosi się do konwersji energii z morza za pomocą pomp ciepła.
Według profesora Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Architektury Morskiej na Uniwersytecie w Zagrzebiu Neven Duić wszystkie hotele na wybrzeżu Adriatyku i miasta z systemami ciepłowniczymi mogłyby skorzystać z dotacji na wdrożenie i rozwój w/w koncepcji.
„Istnieje możliwość zainstalowania pomp ciepła w dużej części wybrzeża. Odpowiednie są również obszary w pobliżu dużych rzek, takich jak Sawa i Dunaj, ale technologia ta może być również wdrożona obok jezior. W Sztokholmie od wielu lat wykorzystuje się ścieki komunalne do ogrzewania. Można również wykorzystać wody gruntowe” – wskazuje profesor.
Wykorzystanie energii fal lub pływów morskich, jak również wymienników ciepła wody morskiej jest nadal w początkowej fazie rozwoju w Unii Europejskiej, ale są one zawarte w rozwiązaniach wspieranych przez ogromny pakiet finansowy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Chorwacja ma długie wybrzeże morskie, co sprawia, że technologia ogrzewania i chłodzenia jest szczególnie korzystna.
Źródło: Balkan Green Energy News
Fot. Pixabay