Inwestycja planowana jest do współfinansowania ze środków unijnych w ramach projektu grantowego pn. „Wymiana węglowych źródeł ciepła szansą na poprawę powietrza w Tychach”. To już kolejny program wymiany starych, źródeł ciepła na nowe, bardziej ekologiczne. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać.
Chodzi o dotację do wymian węglowych źródeł ciepła w należących do mieszkańców budynkach poddanych częściowej termomodernizacji. Regulamin dotyczy projektu “Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Rybnika”, przewidzianego do dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego na lata 2014-2020.
Zgodnie z informacjami tyskich samorządowców, procedura rozstrzygnięcia konkursu RPO ujmującego ich projekt nastąpi w grudniu br. Oznacza to, że umowy miasta z mieszkańcami będą mogły być podpisywane najwcześniej w I kw. 2022 r. W związku z tym dofinansowanie kierowane będzie do mieszkańców, którzy planują wymianę źródła ciepła w 2022 r., względnie do końca czerwca 2023 r.
Dotację będzie mógł dostać każdy mieszkaniec, który spełni jednocześnie dwa warunki. Przede wszystkim posiada i zlikwiduje kocioł węglowy klasy 3 lub bezklasowy oraz zastąpi go jednym z poniższych niskoemisyjnych źródeł ciepła: przyłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej lub kotłem gazowym (tylko w przypadku braku możliwości podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gdy podłączenie takie nie jest uzasadnione ekonomicznie), albo też kotłem na biomasę (tylko w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej i gazowej lub gdy podłączenie to nie jest uzasadnione ekonomicznie).
Zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową do końca 2021 r. w całym województwie śląskim należy zlikwidować niespełniające norm piece używane powyżej 10 lat.
Źródło: UM Tychy, CIRE
Fot. Pixabay