W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku trwa budowa nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy 130 MW. Zima nie zatrzymała budowy – 16 stycznia br. na miejsce dotarły dwa kotły olejowo-gazowe. Ich transport był sporym wyzwaniem, bowiem każdy z nich waży blisko 80 ton i ma długość ponad 10 metrów, przy szerokości prawie 4,5 metra. Skład, który go transportował drogą lądową przez prawie 1000 km mierzył blisko 36 metrów. Kotły olejowe są już na swoim miejscu, a 26 stycznia br. do Elektrociepłowni dotarł także transport kotłów elektrodowych, które będą zasilane energią elektryczną.
Budowa nowych mocy szczytowych to ważna inwestycja dla mieszkańców Gdańska. Wzmacnia ona bezpieczeństwo energetyczne miasta jako nisko i zeroemisyjne źródło energii, co ma wpływ na jakość powietrza i ceny energii.
Wykorzystanie kotłów elektrodowych w Gdańsku to pierwsze takie wdrożenie tej innowacyjnej technologii w Polsce. Nowe kotły będą zasilane energią elektryczną z istniejących generatorów, które dzisiaj produkują energię elektryczną na potrzeby krajowego systemu elektroenergetycznego. Wartość inwestycji przekracza 80 mln zł i jest realizowana przez Erbud Industry w formule „pod klucz”. Kotłownia składać się będzie m.in. z dwóch kotłów olejowo-gazowych o mocy 30 MWt każdy oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt każdy. Zakończenie inwestycji planowane jest w nowym sezonie grzewczym 2021/2022 r.
Budowa nowych źródeł szczytowych odbywa się zgodnie z harmonogramem. Już w następnym sezonie grzewczym do mieszkańców Gdańska i Sopotu popłynie ciepło wyprodukowane częściowo w nowej kotłowni.
Źródło: PGE EC
Fot. PGE EC